''Ηράκλειο'' για... φίλημα!

Ιδανική πρεμιέρα για την ομάδα μπάσκετ του Ηρακλείου - νίκησε με 75-66 τον Διαγόρα Δρυοπιδέων έπειτα από εξαιρετική εμφάνισε και πήρε το χειροκρότημα από τoυς φιλάθλους που βρέθηκαν στις εξέδρες του κλειστού στα ''Δύο Αοράκια''

Του Γιάννη Χαμαλάκη

Έπειτα από μια γεμάτη εμφάνιση το ''Ηράκλειο'' απέδειξε ότι θα είναι... σκληρό καρύδι για όλους την φετινή. Στην 1η αγωνιστική της χρονιάς, κατάφερε να πάρει το ''ροζ φύλλο αγώνα'' απέναντι σε μια ομάδα που σκοπό έχει να πρωταγωνιστήσει, τον Διαγόρα Δρυοπιδέων. Σύνολο γεμάτο ενέργεια, με παίκτες να πανηγυρίζουν σε κάθε εύστοχη φάση και τον Γιώργο Μακράκη να καθοδηγεί ιδανικά από τον πάγκο, τα συστατικά της επιτυχημένης πρεμιέρας.

Η κρητική ομάδα ξεκίνησε με καλό ρυθμό τον αγώνα, προηγήθηκε με 25-14 στην α' περίοδο ενώ συντήρησε στο ημίχρονο με καλή διαφορά (33-26). Σημαντικό στοιχείο ότι οι 4/5 βασικούς παίκτες (Πετράκης - Σταμπουλής - Μποχωρίδης - Χάλαρης) πήγαν στα αποδυτήρια με 3 φάουλ. Στο γ' δεκάλεπτο ο σούπερ Μποχωρίδης(25 πόντους) αλλά και ο εξαιρετικός Παπαδάκης (10 πόντους) εκτόξευσαν την διαφορά στους 16 πόντους ενώ στις αρχές της τελευταίας περιόδου η διαφορά έφτασε στο +18. Όμως, ο Διαγόρας με σκληρή άμυνα, εκμεταλλεύτηκε τα αρκετά φάουλ (δύο αποβολές Σταμπουλής - Χάλαρης) της ομάδας του Ηρακλείου, μείωσε την διαφορά και στα τελευταία 4 λεπτά το παιχνίδι έγινε... ντέρμπι. Παρ όλα αυτά, το ''Ηράκλειο εμφανίστηκε ψύχραιμο, κράτησε το προβάδισμα με το τελικό 75-66 να αποδίδει δικαιοσύνη.

Ο φίλαθλος κόσμος του Ηρακλείου ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα της διοίκησης ενώ δεν ήταν λίγοι εκείνοι που προμηθεύτηκαν ένα εισιτήριο διαρκείας ενόψει της σεζόν (15 ευρώ). Κορυφαίος ο Μποχωρίδης για το Ηράκλειο, στους 30 πόντους σταμάτησε ο Πέττας για την ομάδα του Διαγόρα.

Δεκάλεπτα: 25-14, 33-26, 58-42, 75-66

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Μακράκης): Κίτσος, Γουμενάκης, Σταμπουλής 6, Μποχωρίδης 25 (3), Πετράκης 3 (1), Λιανός 5, Πρωτογεράκης 4, Καλατζής, Χάλαρης 9 (1), Παπαδάκης 10 (1), Λάκκας 11, Μαραγκουδάκης.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ (Σ. Σαμόλης): Κουκάς 10 (1), Καλλίδας, Καραλής 3 (1), Κωνσταντώνης, Πέττας 30 (3) , Μαυροειδάκος 2, Καρασταμάτης 6 (1), Παπαδούλιας 1, Λυκογιάννης 5, Κατιάκος 9, Καραβανάς 1, Μπιμπούδης.