Λίγο μετά τις 8 το απόγευμα ο Γιώργος Βρέντζος μιλώντας προς τους γονείς στην γιορτή της ακαδημίας στο Μαρτινένγκο ανακοίνωσε και επίσημα τον Γιάννη Χατζηνικολάου και δύο ώρες αργότερα ήρθε και επίσημη ανακοίνωση από το site του συλλόγου:
''Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ με χαρά ανακοινώνει την έναρξη συνεργασίας με τον προπονητή, Γιάννη Χατζηνικολάου, ο οποίος θα είναι ο αρχιτέκτονας του Συλλόγου στην πορεία επιστροφής στην Super League.
ΞΕΚΙΝΑΜΕ!''