Μετά τον Πατσιανωτάκη Λάμπη το 2014 και τον Φουστανάκη Στέλιο το 2015 ήρθε η Πεδιαδιτακη Μαρινέλα φέτος να καταφέρει να κατεβάσει κι αυτή ένα μετάλλιο (χαλκινο) από τις μακρινές Πρέσπες όπου διοργανώνει κάθε Σεπτέμβρη ο Ο. Ξ. Ι. ΦΛΩΡΙΝΑΣ το διεθνές κύπελλο '' ΛΥΓΚΗΣΤΙΣ''.
Έπειτα λοιπόν από ένα φοβερό πρώτο γύρο (5στα 5) η Πεδιαδιτακη κατετάγη Νο
1στο κλασμαν κατάφερε με 2 νικηφόρα νοκ άουτ να μπει στην πρώτη τετράδα των
μεταλλίων.
Ο Στέλιος Φουστανακης συμμετείχε στο Ξίφος Μονομαχίας στους ίδιους αγώνες στους οποίους η συμμετοχή ανήλθε στους 57 αθλητές, ταλαιπωρημένος από ίωση παίζοντας με αντιπυρετικό κατάφερε να κερδίσει την 15η θέση χάνοντας 15-13 από τον Τσωκας Αστέριο του Ο. Ξ. Ι. ΦΛΩΡΙΝΑΣ.
Η Τσακιράκη Άννα μέσα στα μεγαθήρια των Ρουμανων και ελληνιδων ξιφομαχων
κατάφερε να κάνει μια νίκη αλλά με διαφορά πόντων δε πέρασε στο δεύτερο γύρο
καταλαμβανοντας την 24η θέση