Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού ήταν τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου και ο A.O. ΘΗΣΕΑΣ επισκέφτηκε δύο σχολεία του Ηρακλείου!
Στο 20ό και 56ο Δημοτικό σχολείο Ηρακλείου πραγματοποιήθηκε παρουσίαση του αθλήματος της ξιφασκίας με μεγάλη επιτυχία στους μικρούς υποψήφιους ξιφομάχους.
Όπως αναφέρει σε επίσημη ανακοίνωση του ο ''ΘΗΣΕΑΣ'': ''Αυτή ήταν μόνο η αρχή καθώς θα υπάρξουν πολλές επιδείξεις από τον σύλλογό μας σε σχολεία και σε άλλους φορείς του τόπου μας.Στόχος μας είναι η διάδοση του Ολυμπιακού αθλήματος της ξιφασκίας σε μικρούς αλλά και σε μεγάλους.''