Η Στουτγκάρδη υποβιβάστηκε από την Μπουντεσλίγκα έπειτα και από την τελευταία αγωνιστική. Ήδη γι αυτήν ήταν πολύ δύσκολο να καταφέρει την παραμονή μετά τα τελευταία αποτελέσματα που έφερε, έχασε με 1-3 από την Βόλφσμπουργκ και του χρόνου θα αγωνίζεται στην Β'΄κατηγορία.
Από την άλλη, η Βέρντερ Βρέμης με γκολ στο 89' του στόπερ της Τζιλομποτζί κέρδισε με 1-0 την Άιντραχτ Φρανκφούρτης και κατάφερε την απ ευθείας παραμονή.
*Στα μπαράζ παραμονής η Άιντραχτ Φρανκφούρτης θα παίξει με την 3η της Β΄ Γερμανίας, Νυρεμβέργη.