Εντυπωσιακή παρά την ήττα της η Σάκκαρη

Στον σημαντικότερο αγώνα της ζωής της, η Μαρία Σάκκαρη έπαιξε φανταστικό τένις, κοίταξε στα μάτια από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό τη σπουδαία Venus Williams και μετά από μια μάχη που έφτασε τις 2,5 ώρες, ηττήθηκε με 2-1 σετ.

Η Μαρία Σάκκαρη ήταν συγκλονιστική, κόντραρε τη μεγάλη Venus Williams στο γρασίδι και μετά από 2 ώρες και 24 λεπτά γνώρισε την ήττα με 5-7, 6-4, 3-6, δείχνοντας πως ήρθε στο Top 100 και στο κορυφαίο επίπεδο, για να μείνει!

Αυτή ήταν μόλις η πρώτη παρουσία της 20χρονης Σάκκαρη στο Wimbledon και αυτός, μόλις ο δεύτερος αγώνας της στο All England Club. Πέτυχε 4 νίκες συνολικά στο φετινό Wimbledon και εκτός απροόπτων, θα βρίσκεται στο Top 100 την επόμενη Δευτέρα (11 Ιουλίου), όταν και θα ανανεωθεί η παγκόσμια κατάταξη της WTA.

Η νεαρή Ελληνίδα, Νο. 115 στην παγκόσμια κατάταξη και qualifier στο Wimbledon, κοίταξε στα μάτια τη Venus Williams των 5 Wimbledon τίτλων και 7 Grand Slam τίτλων. Μια παίκτρια που παρά τα 36 της χρόνια, παραμένει σταθερά στο Top 10 της παγκόσμιας κατάταξης, είναι στο Νο. 8 του ταμπλό του Wimbledon και φυσικά διαθέτει ένα από τα καλύτερα σερβίς που έχουν υπάρξει ποτέ στο γυναικείο τένις.