Η Μαρία Σάκκαρη ήταν συγκλονιστική, κόντραρε τη μεγάλη Venus Williams στο γρασίδι και μετά από 2 ώρες και 24 λεπτά γνώρισε την ήττα με 5-7, 6-4, 3-6, δείχνοντας πως ήρθε στο Top 100 και στο κορυφαίο επίπεδο, για να μείνει!
Αυτή ήταν μόλις η πρώτη παρουσία της 20χρονης Σάκκαρη στο Wimbledon και αυτός, μόλις ο δεύτερος αγώνας της στο All England Club. Πέτυχε 4 νίκες συνολικά στο φετινό Wimbledon και εκτός απροόπτων, θα βρίσκεται στο Top 100 την επόμενη Δευτέρα (11 Ιουλίου), όταν και θα ανανεωθεί η παγκόσμια κατάταξη της WTA.
Η νεαρή Ελληνίδα, Νο. 115 στην παγκόσμια κατάταξη και qualifier στο Wimbledon, κοίταξε στα μάτια τη Venus Williams των 5 Wimbledon τίτλων και 7 Grand Slam τίτλων. Μια παίκτρια που παρά τα 36 της χρόνια, παραμένει σταθερά στο Top 10 της παγκόσμιας κατάταξης, είναι στο Νο. 8 του ταμπλό του Wimbledon και φυσικά διαθέτει ένα από τα καλύτερα σερβίς που έχουν υπάρξει ποτέ στο γυναικείο τένις.