To σεμινάριο ήταν υπό την αιγίδα της Ζ' Ένωσης φιλάθλων σωματείων αντισφαίρισης Κρήτης.
Στις εγκαταστάσεις του Ace Tennis φιλοξενήθηκε ο Dario Novak, ένας απ τους καλύτερους fitness coach στην Ευρωπαϊκή ήπειρο. Έχοντας στο βιογραφικό του 9 χρόνια συνεργασίας με την Donna Vekic (top 20 WTA) και 2 χρόνια με τον Borna Coric (top 10 ATP) δεν ήταν καθόλου δύσκολο να καθηλώσει τους προπονητές της Κρήτης οι οποίοι στήριξαν με την παρουσία τους την εκδήλωση.