Έγραψε ιστορία ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τη Φιορεντίνα στην παράταση και κατέκτησε το Conference League!

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία του Ποντένσε, αλλά η Φιορεντίνα ισορρόπησε κι άρχισε να πατάει στην αντίπαλη περιοχή. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό και η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, με την ιταλική ομάδα να έχει τον έλεγχο προσπαθώντας να απειλήσει την εστία του Ολυμπιακού, ο οποίος κράτησε το 0-0 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φιορεντίνα συνέχισε να έχει τον έλεγχο και μία μεγάλη ευκαιρία, με τον Ολυμπιακό να αναζητά τους τρόπους για να δημιουργήσει φάσεις στα καρέ της. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ελληνική ομάδα ήρθε στο 80ο λεπτό μετά από κεφαλιά του Ιμπόρα που έφυγε ελάχιστα άουτ! Λίγο αργότερα, στο 84ο λεπτό, ήταν η σειρά του Ελ Καμπί να απειλήσει.
Το θρίλερ συνεχίστηκε, αφού ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση με τις δύο ομάδες να βγάζουν σιγά-σιγά κούραση, κάτι που φαινόταν στις ενέργειες των ποδοσφαιριστών.

Η λύτρωση για τον Ολυμπιακό ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 116ο λεπτό. Ο Έσε από τα αριστερά έκανε το γέμισμα, ο Ελ Καμπί πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, γκολ το οποίο ελέγχθηκε και από το VAR για περίπτωση οφσάιντ.
Το γκολ αυτό αποδείχθηκε χρυσό, αφού οι Πειραιώτες έγραψαν ιστορία και έγιναν η πρώτη ελληνική ομάδα που κατέκτησε ευρωπαϊκό τρόπαιο στο ποδόσφαιρο, πανηγυρίζοντας το Conference League!