«Eγκλήματα» και τιμωρία!

Ο ΟΦΗ έχασε σημαντικές ευκαιρίες στη Νέα Σμύρνη, δεν του δόθηκε καθαρό πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο και μοιραία ηττήθηκε με 2-0 από τον Πανιώνιο - δύο γκολ σε... ένα λεπτό δέχτηκε η κρητική ομάδα - ''κρίμα για την προσπάθεια'' τόνισε ο Νίκος Παπαδόπουλος

Στο α' ημίχρονο ο ΟΦΗ με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα στάθηκε πολύ καλά αμυντικά απέναντι στον Πανιώνιο. Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, αντιθέτως προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο. Οι αντεπιθέσεις με κύριο εκφραστή τον Όγκμποε έμοιαζαν κάτι παραπάνω από απειλητικές προς την εστία του Μπαντή. Μάλιστα, ο διαιτητής Λάμπρου αρνήθηκε καθαρή περίπτωση πέναλτι σε χέρι του Σιώπη μέσα στην περιοχή έπειτα από σέντρα του Όγκμποε. Το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο δεν έκρυβε πολλές συγκινήσεις και το 0-0 ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη, ο ΟΦΗ ήταν πολύ καλός για τουλάχιστον 25 λεπτά. Οι Κουτσιανικούλη και Όγκμποε απείλησαν σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις. Ο Πανιώνιος άλλαξε νωρίς το σύστημα του, έπαιξε με δύο επιθετικούς και σε διάστημα... ενός λεπτού, σκόραρε δις! Στο 77' ο Γεσίλ έπειτα από ολιγωρία στην άμυνα του ΟΦΗ με πλασέ έκανε το 1-0. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Χατζησαφί με τρομερή κούρσα 30 μέτρων μπήκε ανενόχλητος στην περιοχή και ''εκτέλεσε'' εύκολα τον Δερμιτζάκη. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο σημαντικές ευκαιρίες. Η ολιγωρία του Κουτσιανικούλη στο 87' αλλά και το επικίνδυνο σουτ του Μάνου το οποίο απομάκρυνε ο Μπαντής σε κόρνερ, ήταν στιγμές για γκολ. Μάλιστα, ο διαιτητής Λάμπρου στέρησε ένα φάουλ σε εξαιρετική θέση στο 91' σε κράτημα του Γκιοτά στον Μάνο, ενώ ο τελευταίος έφευγε μόνος προς την αντίπαλη περιοχή. Στο 93' αποβλήθηκε ο Γεσίλ.

''Είναι άδικο για μας, ήμασταν καλύτεροι στο παιχνίδι. Η έλλειψη συγκέντρωσης μας στοίχισαν τα δύο γκολ. Κρίμα για την προσπάθεια που κάναμε'' τόνισε στα πρώτα του λόγια στο συνδρομητικό κανάλι, ο Νίκος Παπαδόπουλος

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Μπαντής, Μπανανά, Βλάχος, Χατζισαφί, Γκιοατά, Κόρμπος, Σαββίδης, Σιώπης, Μασούρας, Ντουρμισάι, Λάμπρου.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Δερμιτζάκης, Κομεσίδης, Μπολάκης, Ποτουρίδης, Παπαστεριανός, Ρούσσος, Νάστος (Φαζός 89'), Μάνος, Παπατόλιος(67' Πουρτουλίδης), Όγκμποε, Κουτσιανικούλης(89' Φαζός).