Διπλό και πρόκριση στους ''32'' για τον ΟΦΗ

Με γκολ των Βουό(11') και Ράντι(87') ο ΟΦΗ νίκησε με 2-0 τον Αχαρναϊκό στην Νέα Σμύρνη και προκρίθηκε στους ''32'' του κυπέλλου Ελλάδας

Σε συνδυασμό με το στείρο 0-0 του ''Γεντί Κουλέ'', η νίκη με 2-0 στην Νέα Σμύρνη έδωσε την πρόκριση στον ΟΦΗ έναντι του Νέου Αχαρναϊκού στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

*Το παιχνίδι

Παρ ότι δεν μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και απειλήθηκε δύο φορές από τον Αχαρναϊκό, ο ΟΦΗ ευτήχησε να προηγηθεί στο 11' με γκολ του Βουό (έπειτα από ασίστ του Χαντί) Το γκολ έδωσε ψυχολογία στην ομάδα και στην συνέχεια η ομάδα του Νίκου Νιόπλιας είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλο το πρώτο ημίχρονο, σε ένα διάστημα χωρίς ρυθμό και φάσεις.

*Στο β΄ μέρος, ο ΟΦΗ εμφανίστηκε ακόμα πιο σίγουρος, επιτέθηκε κυρίως από τα αριστερά με τον πολύ καλό Βαλλιάνο ενώ δημιούργησε αρκετές καλές ευκαιρίες. Από δικά του λάθη, επέτρεψε σε 2-3 περιπτώσεις να φανεί απειλητικός ο Αχαρναϊκός όμως στην πραγματικότητα ήταν ο απόλυτος ''κυρίαρχος'' του ματς. Στο 80' αποβλήθηκε ο Μαρής με δεύτερη κίτρινη κάρτα, στο 82' ο σκόρερ Πατρίκ Βουό έδωσε την θέση του στον Μασάδο ενώ λίγο αργότερα ακυρώθηκε ως οφσάιντ, σωστά, το γκολ του Αντουνκόρ. Στο 87ο λεπτό ήρθε το γκολ του Ράντι (χρησιμοποιήθηκε στην θέση του επιθετικού) με ωραία κεφαλιά έπειτα από την 2η ασίστ του Χαντί να επισημοποιήσει την πρόκριση στους ''32''

Η αλλαγή συστήματος...

Στο 63' ο Νίκος Νιόπλιας έκανε διπλή αλλαγή: εκτός αγωνιστικού χώρου οι Κιάσσος και Μιλοσάβλιεφ, μπήκαν οι Ράντι και Φαζός. Το σύστημα άλλαξε σε 3-5-4 με βάθος τον Όστοις, το οποίο έδωσε μεγαλύτερη ασφάλεια στην άμυνα πλέον οι δύο μπακ είχαν περισσότερο επιθετικό ρόλο.

Ενδεκάδες:

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κώτσιος, Μιλοσάβλιεφ(Φαζός 63'), Οστοιτς,  Χαντί, Μίκιτς, Bαλλιάνος, Κιάσσος(Ράντι 63', Κοιλιάρας, Αντουκόρ, Βουό(Μασάδο 63').

Στον πάγκο οι: Δάφκος, Ράντι, Μανιαδής, Κοντογιάννης, Κιάσσος, Μασάδο,Ογκμποε, Φαζός.

Αχαρναικός: Αποστολίδης, Μουστάκης, Αναστασίου, Σωτηράκος, Χριστοφιλέας, Τσεμπερίδης, Μαρής, Παπατόλιος, Ματσούκας, Γουέρε (WERE PAOUL), ,Τζιώρας.

Στον πάγκο οι: Ψύχος, Παπανικόλας, Ψιανος, Κυριαζόπουλος, Zαχαρός, Ντάγκρας, Πλαβούκος.