Όπως αναφέρουν οι παίκτες της κρητικής ομάδας σε κοινή ανακοίνωση: ''Όλα τα παιδιά της ομάδας στεκόμαστε δίπλα στο Γιώργο Ιωαννίδη κ τη προσπάθεια συγκέντρωσης χρημάτων για την επιστροφή του στη Κατερίνη στο σπίτι του,προσφέροντας μέσω δημοπρασίας τη φανέλα του αρχηγού μας Αλέξανδρου Περογαμβράκη με τις υπογραφές των παικτών κ των προπονητών του ΟΦΗ.''
Η διαδικασία γίνεται μέσα από το charity idols και στην δημοπρασία υπέρ του Γιάννη Ιωαννίδη έχουν δημοπρατηθεί μεταξύ άλλων φανέλες του Νίκου Γκάλη, του Κώστα Μήτρογλου, μια συλλεκτική από το Άρης - Μπόκα και άλλες