Αναμφίβολα το ματς της βραδιάς είναι το παιχνίδι της Ρεάλ Μαδρίτης με την Σπόρτινγκ Λισσαβώνας. Από κει και πέρα, Λέστερ και Ντόρτμουντ (σκόραρε ο Παπασταθόπουλος) κέρδισαν εύκολα εκτός έδρας τις Κλαμπ Μπριζ και Λέγκια αντίστοιχα. Οι Μάντσεστερ Σίτι (χατ -τρικ Αγκουέρο) και Λυών στις έδρες τους έκαναν το καθήκον τους!
Η Γιουβέντους την κόλλησε στο 0-0 με την Σεβίλλη χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες στο φινάλε, ''σόκ'' για την Πόρτο καθώς έμεινε στο 1-1 με την Κοπεγχάγη ενώ η Λεβερκούζεν αφού προηγήθηκε με 2-0 νωρίς κατάφερει να ισοφαριστεί από την ΤΣΣΚΑ και το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 2-2. Το διπλό της αγωνιστικής έκανε η Μονακό καθώς επικράτησε στο ''Γουέμπλεϊ'' της Τότεναμ με 2-1!
Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
5ος ΟΜΙΛΟΣ
- Λεβερκούζεν - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2-2 (9΄ Μεχμέντι, 15΄ Τσαλχάνογλου - 36΄ Τζαγκόεφ, 38΄ Ερεμένκο)
- Τότεναμ - Μονακό 1-2 (45΄ Αλντερβάιρελντ - 15΄ Σίλβα, 31΄ Λεμάρ)
6ος ΟΜΙΛΟΣ
- Λέγκια Βαρσοβίας - Ντόρτμουντ 0-6 (7΄ Γκέτσε, 15΄ Παπασταθόπουλος, 17΄ Μπαρτρά, 51΄ Γκερέιρο, 76΄ Κάστρο, 87΄ Ομπαμεγιάνγκ)
- Ρεάλ Μαδρίτης - Σπόρτινγκ Λισ. 2-1 (89΄ Ρονάλντο, 90+5΄ Μοράτα - 48΄ Μπρούνο Σέζαρ)
7ος ΟΜΙΛΟΣ
- Μπριζ - Λέστερ 0-3 (5΄ Ολμπράιτον, 29΄,61΄πεν. Μαχρέζ)
- Πόρτο - Κοπεγχάγη 1-1 (13΄ Μοντέιρο - 52΄ Κορνέλιους)
8ος ΟΜΙΛΟΣ
- Γιουβέντους - Σεβίλη 0-0
- Λιόν - Ντιναμό Ζάγκρεμπ 3-0 (13΄ Τολισό, 49΄ Φερί, 57΄ Κορνέ)