«Αυτοκτονία» και «τελικός» με Ν.Ζηλανδία

Ο Σλούκας έχασε την τελευταία βολή, η Βραζιλία νίκησε 79-78 και η Εθνική θα παίξει «τελικό» για την πρόκρισή της.

Μια ομάδα πολύ πιο σκληρή από το Μαυροβούνιο, που αντιμετώπισε στην πρεμιέρα, βρήκε απέναντί της η ελληνική ομάδα. Το πρώτο δεκάλεπτο είχε εναλλαγές με την Εθνική Ομάδα να «ξεκολλάει» για πρώτη φορά χάρη στον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος σε κάτι λιγότερο από επτά λεπτά σημείωσε 14 πόντους με 3/3 τρίποντα.

Η σκυτάλη πέρασε στα χέρια του Νικ Καλάθη με οχτώ συνεχόμενους πόντους, παίζοντας δίπλα στον Κώστα Σλούκα, ο οποίος στα μισά του αγώνα είχε ήδη 6 ασίστ. Το αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν το 19-19 (10’30’’) να γίνει 19-26 (12’50’’) και στη συνέχεια 23-40 (18’) με ένα κάρφωμα του Γιώργου Παπαγιάννη. Η Ελλάδα έμοιαζε να χαλαρώνει λίγο στο τελευταίο δίλεπτο, δίνοντας την ευκαιρία στους Βραζιλιάνους να πλησιάσουν στους δέκα (30-40).

Το σερί για τη Βραζιλία συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Με ένα 13-0 έφτασε στο 36-40 (21’30’’) και στα μισά του δεκαλέπτου πήρε και το προβάδισμα (45-44, 25’). Την ίδια στιγμή Καλάθης και Γιάννης Αντετοκούνμπο πήγαν στον πάγκο μετρώντας από τρία φάουλ. Η διαφορά πήγε στους τρεις πόντους (47-44, 26’18’’), ο Σλούκας ισοφάρισε με γκολ φάουλ (47-47, 26’30’’) για να φτάσει η Βραζιλία ως το 54-48 (28’14’’). Ο ίδιος με τη συνδρομή του Γιάννη Αντετοκούνμπο που επέστρεψε στο παιχνίδι διαμόρφωσε το 56-53 (30’).