Με εντυπωσιακό τρόπο ο Απόστολος Παπαστάμος αποχαιρετά τη Μάλτα, καθώς κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στους μεσογειακούς αγώνες στα 200μ. μ. ατομική, βελτιώνοντας μάλιστα το ατομικό του ρεκόρ σχεδόν κατά δύο δευτερόλεπτα.
Ο Παπαστάμος ήταν δεύτερος με 2:07.55, βελτιώνοντας το ατομικό του ρεκόρ που ήταν 2:09.25, από τους φετινούς χειμερινούς αγώνες εφήβων-νεανίδων, παίδων-κορασίδων. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ούγγρος Τόμας Σέκον με 2:06.01, ενώ το χάλκινο ο Βούλγαρος Καλογιάν Μπρατάνοφ με 2:07.67.
Θυμίζουμε ότι από χθες ο 15χρονος Χανιώτης έσπασε το παλαιότερο πανελλήνιο ρεκόρ!Ένα ρεκόρ που είχε πετύχει ο Χαράλαμπος Παπανικολάου το 1985.Πρόκειται για την επίδοση στα 400μ. μεικτής παίδων που συνέτριψε ο κολυμβητής του ΝΟΧ με χρόνο 4:26.47 στο πλαίσιο του Μεσογειακού κυπέλλου στη Μάλτα. Η προηγούμενη επίδοση ο 4:28.56 του 16χρονου το 1985 Παπανικολάου (γεννημένος το 1969).
Το συγκεκριμένο ρεκόρ, ήταν το παλαιότερο όλων των ηλικιακών κατηγορίων στην Ελλάδα. Επίσης στην ηλικία γενηθέντων του 2001 είναι ο ταχύτερος φέτος στην Ευρώπη.