Η Βόρειος Ιρλανδία αποκλείστηκε από την φάση των προημιτελικών όμως η πορεία της ήταν πέρα - για πέρα επιτυχημένη. Υποδοχή ηρώων επιφύλαξαν χιλιάδες Βορειοιρλανδοί σε μια ειδική τελετή προς τιμήν το παικτών που συμμετείχαν σε αυτή την μεγάλη επιτυχία για την πρωτάρα Βρετανική χώρα.
Ξεχωριστή θέση στην καρδιά των οπαδών έχει ο Γουίλ Γκρικ, ο οποίος ΑΠΟΘΕΩΘΗΚΕ σαν σταρ με το άκουσμα του ονόματος του, παρ ότι δεν αγωνίστηκε λεπτό στο τουρνουά. Πασίγνωστος πλέον για το τραγούδι - σύνθημα ''Will Grigg's on fire''
#WillGrigg accueilli par tout un peuple. 10 000 fans aux anges! #GAWA @hpenot_lequipe @Annie_gasnier @riouyoann pic.twitter.com/jTTOxqIEzN
— Ahmed Al Sarraf (@Ahmed_Sarraf) June 27, 2016