Στόχος των αγώνων είναι η συμμετοχή στην άθληση, η σύσφιξη των σχέσεων μεταξύ των συμμετασχόντων και των τοπικών κοινωνιών τους , καθώς και οι διαδημοτικές συνεργασίες που ενισχύουν τον συγκρητισμό. Ημερομηνία διεξαγωγής των αγώνων ορίζεται 29 και 30 Οκτωβρίου 2016 (Ημιτελικοί – Τελικοί) στο Δημοτικό Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη».
Ο κάθε νομός εκπροσωπείται από με μια ομάδα πρωταθλήτρια (2015-2016) :
- ΧΑΝΙΑ «ΚΑΒΑ ΚΑΣΙΜΑΤΗΣ»
- ΡΕΘΥΜΝΟ «HAAGEN DAZS B.C.»
- ΗΡΑΚΛΕΙΟ «ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΗΡΟΔΟΤΟΥ»
- ΛΑΣΙΘΙ «ΑΓΡΟΤΕΣ - ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ»
Στόχος των αγώνων είναι η συμμετοχή στην άθληση, η σύσφιξη των σχέσεων μεταξύ των συμμετασχόντων και των τοπικών κοινωνιών τους , καθώς και οι διαδημοτικές συνεργασίες που ενισχύουν τον συγκρητισμό. Ημερομηνία διεξαγωγής των αγώνων ορίζεται 29 και 30 Οκτωβρίου 2016 (Ημιτελικοί – Τελικοί) στο Δημοτικό Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη».
Σάββατο 29/10/2016
19:30 - Α’ Ημιτελικός (μετά από τον αγώνα Α1 : ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS - ΛΑΥΡΙΟ DHI) 21:15 - Β’ Ημιτελικός
Κυριακή 30/10/2016
17:00 - Μικρός Τελικός
19:00 - Μεγάλος Τελικός
Το σύστημα διεξαγωγής για το τουρνουά θα γίνει μετά από κλήρωση ως εξής: ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ : ομάδα O1 με την ομάδα O4 , η ομάδα O2 με την ομάδα O3, οι νικητές θα παίξουν για την θέση 1-2 (Μεγάλος Τελικός) και οι ηττημένοι θα παίξουν για την θέση 3-4 (Μικρός Τελικός), θα διεξαχθούν συνολικά τέσσερις 4 αγώνες. Η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο Ρεθύμνου την Παρασκευή 21/10/2016 και ώρα 19:00.