Η αρχή στον Όμιλο έγινε πέρυσι με τον Φιγκεϊρέντο, όπου τα ταμεία της ΠΑΕ γέμισαν με τη μεταγραφή του Βραζιλιάνου επιθετικού στην Αλ Βασλ. Από’ κει και έπειτα ο ηρακλειώτικος σύλλογος έχει προχωρήσει στην πώληση μερικών ακόμη παικτών του, με τελευταίο τον Φάμπιο Στάρτζεον, ο οποίος συνεχίζει την καριέρα του στη Ράκοβ.
Ο ΟΦΗ έχει αλλάξει επίπεδο και έχει γίνει selling club και δεν αποκλείεται οι «ασπρόμαυροι» να δώσουν ακόμη ένα ποδοσφαιριστή τους αυτό το καλοκαίρι και το επόμενο διάστημα αναμένεται να κρίνει πολλά.