Ανατροπή - πρόκριση με Γκριεζμάν η Γαλλία

Η Ιρλανδία ήταν πολύ ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο, όμως το β' μέρος άνηκε ολοκληρωτικά στην Γαλλία η οποία με δύο γκολ έφερε ''τούμπα'' το ματς και κατάφερε να πάρει την πρόκριση

Στο πρώτο ημίχρονο η Γαλλία τα βρήκε σκούρα. Όμως στην επανάληψη πίεσε αρκετά την Ιρλανδία και κατάφερε να ανατρέψει τος εις βάρος της 0-1 που είχε δημιουργηθεί από την εκτέλεση πέναλτι του Μπρέιντι μόλις στο 2'.

Κυρίως μετά το 55', οι ''τρικολόρ'' ανέβασαν στροφές, μέσα σε 5 λεπτά (67-71) σκόραρε δύο φορές ο Γκριεσμάν, ενώ στο 66' ήρθε και η αποβολή για τους Ιρλανδούς.

Κάπου εκεί τα πράγματα έμοιαζαν εύκολα για τους οικοδεσπότες. Στο διάστημα που απέμενε, η ομάδα του Ντεσάμπ μπορούσε να σκοράρει κι άλλα τέρματα όμως τελικά δεν έμεινε στα 2 γκολ.