To Πανεπιστήµιο Κρήτης και η Ιστορική και Λαογραφική Εταιρεία Ρεθύµνης
πραγµατοποίησε την Τετάρτη 2 Νοεβρίου 2016, στο Σπίτι του Πολιτισµού, στο Ρέθυµνο, την Επιστηµονική Ηµερίδα µε θέµα: «Aρκάδι: Λογοτεχνία, ∆ιδακτική, Ιστορία» στο πλαίσιο του εορτασµού των 150 χρόνων από την Εθελοθυσία του Αρκαδίου.
Το Πρόγραµµα περιλάµβανε οκτώ ανακοινώσεις από πανεπιστηµιακούς καθηγητές
Συγκεκριµένα η πρώτη συνεδρία µε συντονιστή το µέλος Ε∆ΙΙΠ του Τµήµατος Φιλολογίας
του Πανεπιστηµίου Κρήτης κ. Γιάννη Μητροφάνη και η δεύτερη συνεδρία µε συντονίστρια
την Επίκουρη Καθηγήτρια του Τµήµατος Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών του
Πανεπιστηµίου Κρήτης κ. Κατερίνα ∆αλακούρα.
Η πρώτη συνεδρία είχε ως θέµα την πρόσληψη του Αρκαδίου στη λογοτεχνία µε οµιλητές
τον Οµότιµο Καθηγητή του Πανεπιστηµίου Κρήτης κ. Μιχαήλ Πασχάλη, την Καθηγήτρια
του Παιδαγωγικού Τµήµατος ∆ηµοτικής Εκπαίδευσης κ. Αλεξάνδρα Ζερβού, τον Πρόεδρο
της Ιστορικής και Λαογραφικής Εταιρείας Ρεθύµνης κ. Νικόλαο Παπαδογιαννάκη και την
Επίκουρη Καθηγήτρια του Παιδαγωγικού Τµήµατος ∆ηµοτικής Εκπαίδευσης κ. Μαρία
Καραΐσκου.
Η δεύτερη συνεδρία είχε ως θέµα τη διδακτική (τη διδασκαλία της τοπικής ιστορίας στην
εκπαίδευση) και την ιστορία µε οµιλητές την Καθηγήτρια του Παιδαγωγικού Τµήµατος
∆ηµοτικής Εκπαίδευσης κ. Ελπινίκη Νικολουδάκη-Σουρή, τον Οµότιµο Καθηγητή του
Πανεπιστηµίου Κρήτης κ. Στέλιο Χιωτάκη, τον ∆ιδάκτορα του Τµήµατος Ιστορίας και
Αρχαιολογίας του Πανεπιστηµίου Κρήτης κ. Μάνο Περάκη και τον Επίκουρο Καθηγητή
του Τµήµατος Ιστορίας και Αρχαιολογίας κ. Γιάννη Κοκκινάκη.
Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν ο Σεβασµιώτατος Μητροπολίτης Ρεθύµνου και Αυλοποτάµου κ.κ. Ευγένιος, η Αντιπεριφερειάρχης Ν. Ρεθύµνης κ. Μαίρη Λιονή, εκ µέρους του ∆ηµάρχου Ρεθύµνου ο αντιδήµαρχος Ρεθύµνου κ. Μίνως Αλεφαντινός, ο Ανώτατος ∆ιοικητής Φρουράς Ρεθύµνου κ. Αλέξανδρος Παπαδάκης, εκ µέρους του Αστυνοµικού ∆ιευθυντή Ρεθύµνου ο κ. Αδάµ Παραδεισανός, η Πρόεδρος του Λιµενικού Ταµείου κ.Ειρήνη Κουτσαλεδάκη, ο ∆ηµοτικός Σύµβουλος κ. Θεόδωρος Νίνος, o Πρόεδρος της Ιστορικής και Λαογραφικής Εταιρείας Ρεθύµνου κ. Νικόλαος Παπαδογιαννάκης, εκ µέρους του Προέδρου του Α.Τ.Ε.Ι Κρήτης ο Πρόεδρος του Τµήµατος Μηχανικών Μουσικής Τεχνολογίας και Ακουστικής του Α.Τ.Ε.Ι.Ρεθύµνης κ. Νεκτάριος Παπαδογιάννης, ο Πρόεδρος της ∆ηµοτικής Βιβλιοθήκης Ρεθύµνου κ. Μιχάλης Τρούλης, ο Αντιπρόεδρος της Ιστορικής και Λαογραφικής Εταιρείας Ρεθύµνης κ. Γεώργιος Αρχοντάκης, ο Αναπληρωτής Πρύτανη κ. Γεώργιος Τσιρώνης, ο Αναπληρωτής Πρύτανη κ. Κωνσταντίνος Σπανουδάκης, ο Κοσµήτορας της Σχολής Θετικών και Τεχνολογικών Επιστηµών κ.Νικόλαος Χανιωτάκης, ο τέως Αντιπρύτανης του Πανεπιστηµίου Κρήτης κ. Μιχάλης ∆αµανάκης, Καθηγητές, υπάλληλοι του Ιδρύµατος και πλήθος κόσµου.
Χαιρετισµούς απεύθυναν ο Αναπληρωτής Πρύτανη, κ. Κωνσταντίνος
Σπανουδάκης, ο Σεβασµιώτατος Μητροπολίτης Ρεθύµνου και Αυλοποτάµου κ.κ. Ευγένιος και o Πρόεδρος της Ιστορικής και Λαογραφικής Εταιρείας Ρεθύµνης κ. Νικόλαος Παπαδογιαννάκης.
Στο τέλος της ηµερίδας το Συγκρότηµα του Γιώργου Ξυλούρη (Καντρή) παρουσίασε έργα µε θέµα το Αρκάδι : Σαν θες να δεις τη λευτεριά, Φαίνεται το χει η µοίρα σου. Συµµετείχαν ο κ. Γιώργος Ξυλούρης (Καντρής) λύρα –τραγούδι, ο κ. Μανόλης Σαλούστρος και ο κ. Γιώργος Σκουλάς στη λύρα.