Θεατρικά δρώμενα, μουσικές, παραμύθια, κατασκευές, παιχνίδια, παραδοσιακά ήθη και έθιμα, προβολές ταινιών και δράσεις με κοινωνικό περιεχόμενο περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, το πρόγραμμα των χριστουγεννιάτικων εκδηλώσεων που διοργανώνει ο Δήμος Χανίων και οι Αντιδημαρχίες Πολιτισμού Κοινωνικής Πολιτικής, σε συνεργασία με τη ΚΕΠΠΕΔΗΧ-ΚΑΜ και τον ΔΟΚΟΙΠΠ.
Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων δεσπόζει το “παγωμένο δάσος” στον Δημοτικό Κήπο Χανίων ενώ την έναρξη των εκδηλώσεων σηματοδοτεί η φωταγώγηση του Χριστουγεννιάτικου δέντρου στην πλατεία της Δημοτικής Αγοράς την Τρίτη 12 Δεκεμβρίου στις 6.30 το απόγευμα.
Σε συνέντευξη Τύπου που παραχώρησαν οι διοργανωτές των εκδηλώσεων στο Δημαρχείο Χανίων, ο δήμαρχος Τάσος Βάμβουκας κάλεσε όλους τους πολίτες να μεταφέρουν το μήνυμα των ημερών μέσα από πράξεις, ανθρωπιάς και ουσίας, με αισιοδοξία σε πείσμα των καιρών.