Oμιλία με θέμα : "Οι κτηνοτροφικές καταγραφές της Μινωικής περιόδου στα αρχεία της Γραμμική Β γραφής" θα πραγματοποιηθεί απόψε ,στις 9μμ, στην Πλατεία Αγίου Γεωργίου «Μεϊντάνι», στα Ανώγεια.
Ομιλητής Δρ.Μηνάς Τσικριτσής – Ερευνητής Αιγαιακών Γραφή
Πρόεδρος του Μ.Κ.Σ «Μινωικός Πολιτισμός και Γραφές»
Στην ομιλία ο ερευνητής θα αναφερθεί στα τοπωνύμια της περιοχής, όπως αναφέρονται στα αρχεία πριν 3.500 χρόνια και θα επικεντρωθεί στην Κτηνοτροφική δραστηριότητα και τα προϊόντα παραγωγής (κρέας, μαλλί, δέρματα, τυρί…)
* Στο τέλος της ομιλίας στου παρευρισκόμενους που επιθυμούν ο καθηγητής θα τους γράψει το όνομά τους σε Γραμμική Β όπως θα γραφόταν πριν 3500 χρόνια.
Είσοδος Ελεύθερη