Ολοκληρώνονται αύριο στην Αθήνα , οι εκδηλώσεις μνήμης και διεκδίκησης για τα 73 χρόνια από το ολοκαύτωμα της Βιάννου μετά από τις άκρως επιτυχημένες εκδηλώσεις στη Βιάννο και το Ηράκλειο.
Ο Σύλλογος Βιαννιτών Αττικής «Ο Διαβάτης» σε συνεργασία με τον Δήμο Βιάννου και την Ένωση Θυμάτων Ολοκαυτώματος Δ. Βιάννου, οργανώνει την εκδήλωση τιμής και μνήμης στις 11:00π.μ., στο Polis Art Cafe, Πεσμαζόγλου 5 (πάνω από τη Στοά του Βιβλίου).
Στην εκδήλωσή θα απευθύνει χαιρετισμό ο Μανώλης Γλέζος, πρόεδρος του Εθνικού Συμβουλίου Διεκδίκησης των Γερμανικών Οφειλών και επίτιμος δημότης Βιάννου.
Ομιλητές θα είναι: Δρ. Λυδία Παπαδάκη, ιστορικός, καθηγήτρια Πανεπιστημίου
Δρ. Αριστομένης Ι. Συγγελάκης, μέλος του Εθνικού Συμβουλίου Διεκδίκησης των Γερμανικών Οφειλών, αντιπρόεδρος του «Διαβάτη».
Συμμετέχουν επίσης η Χορωδία Αρόλιθος του Παύλου Δασκαλάκη και η ένωση Κρητών Βριλησσίων με το ανδρικό χορευτικό της.
Θα προσφερθεί κέρασμα με ρακή.