Διαφορετικές κουλτούρες, μουσικές παραδόσεις, χοροί και τραγούδια πέντε χωρών θα σμίξουν σε μία μεγάλη γέφυρα φιλίας – επικοινωνίας των λαών, σε μία διήμερη γιορτή του λαϊκού πολιτισμού στo 3o Διεθνές Φεστιβάλ Παράδοσης, που θα διεξαχθεί το Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου στην Αβδού στις 08:00 μμ και την Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου στον Άγιο Ιωάννη Ηρακλείου στις 08:00 μμ.
Διοργανωτές την πρώτη μέρα είναι ο Μορφωτικός Εκπολιτιστικός Σύλλογος Αβδού και τη δεύτερη ο Πολιτιστικός Σύλλογος Αγ. Ιωάννη Ηρακλείου σε συνεργασία με το γραφείο οργάνωσης εκδηλώσεων “PROΠΑΝΤΟΣ – FOLKWAY”.
Μια μοναδική ευκαιρία για τους κατοίκους να παρακολουθήσουν ένα ξεχωριστό και ποιοτικό θέαμα από ξένα και Ελληνικά καλλιτεχνικά σχήματα.
Η είσοδος είναι ελεύθερη.