Την Δευτέρα 10 Σεπτεμβρίου έρχεται στα Χανιά ένα από τα πιο καυτά νεανικά συγκροτήματα του Μονάχου, οι ORGAN EXPLOSION , προσκεκλημένοι του Goethe-Zentrum για μια μοναδική βραδιά τζαζ στο στούντιο Όξω Νού .
«Ψαχουλεύοντας» στην αποθήκη της γιαγιάς τους βρήκαν μουσικά όργανα της δεκαετίας του 1970 για να τα μεταχειριστούν με «απειλές και καλοπιάσματα», όπως λένε οι ίδιοι.
"Ψηφιακά είναι τέλεια, αλλά αναλογικά είναι καλύτερα», ισχυρίζονται και μας το αποδεικνύουν πολύ εντυπωσιακά, συνδυάζοντας διάφορα είδη μουσικής (Funk, Jazz, "dirty notes" Blues, Punk) οι τρεις νεαροί μουσικοί από την Γερμανία,
Hansi Enzensperger (πλήκτρα),
Ludwig Klöckner (μπάσο) και
Manfred Mildenberger (τύμπανα)
info:
Δευτέρα 10 Σεπτεμβρίου
Ώρα έναρξης 21.30