Το Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου διοργανώνει κύκλο μουσικών πράξεων στους εκθεσιακούς του χώρους που αποσκοπούν στην ανάδειξη επιλεγμένων εκθεμάτων του με τη συνοδεία μουσικής.
Ο κύκλος αυτός με τον γενικό τίτλο «ΜΟΥΣΩΝ ΗΧΟΙ: μουσικές περιηγήσεις στις υλικές μαρτυρίες του παρελθόντος» περιλαμβάνει ωριαίες εκτελέσεις μουσικών έργων και αυτοσχεδιασμών, σόλο οργάνων ή μικρών οργανικών σχημάτων, που «σχολιάζουν» επιλεγμένα εκθέματα.
H τρίτη μουσική πράξη θα λάβει χώρα αύριο Τετάρτη, 3 Αυγούστου, στις 18.30, στην αίθουσα των μινωικών τοιχογραφιών.
Η βιολονίστρια Αναστασία Παπαναστασίου και η φλαουτίστα Λία Μπαμπαλετάκη μπροστά στο "Ρυτοφόρο" της κνωσιακής τελετουργικής πομπής.