Στo πλαίσιo μιας νέας φιλοσοφίας με σκοπό την παροχή ψυχαγωγίας στο κοινό μέσω συναυλιών, τo Γραφείο Πολιτισμού και Μουσικής Παιδείας του Ν.Π.Δ.Δ., προγραμματίζει μουσική εκδήλωση –συναυλία, την Κυριακή 30 Ιουλίου στις 20:45 το βράδυ έως τις 21:45 μ.μ στο Δημοτικό Κήπο Ρεθύμνης.
Η συναυλία θα περιλαμβάνει έργα Ελλήνων Συνθετών όπως του:
Μίμη Πλέσσα - Μάνου Χατζιδάκι - Μάνου Λοΐζου - Βασίλη Τσιτσάνη.
Οι συναυλίες εντάσσονται στο πλαίσιο των μουσικών δράσεων του Αυτοτελούς Γραφείου Πολιτισμού και Μουσικής Παιδείας του Δήμου Ρεθύμνης - Κοινωνική Πολιτική και Μουσική Παιδεία Δήμου Ρεθύμνης.
Στη συγκεκριμένη συναυλία θα συμμετέχει η Ορχήστρα της Δημοτικής Φιλαρμονικής.
Η είσοδος θα είναι ελεύθερη.