Σε ανακοίνωσή του ο Σύλλογος ‘’Απανταχού Κρασανών και Φίλων’’ αναφέρει:
"Με την πεποίθηση ότι αληθινή ανάπτυξη δεν υπάρχει εκεί όπου απουσιάζει η Φύση η ιστορία ,ο πολιτισμός , ο Σύλλογος ‘’Απανταχού Κρασανών και Φίλων’’ ,από τη στιγμή ίδρυσής του έθεσε , ως στόχο την ανάδειξη και την προβολή του σπουδαίου φυσικού και πολιτιστικού περιβάλλοντος του τόπου μας .
Στο νέο αιώνα , ο χώρος το έδαφος ,τα πολιτιστικά τοπία φυσικό -ιστορικό -αγροτικό -βιομηχανικό ,αποτελούν εκείνα τα δυναμικά στοιχεία που επαναπροτείνονται ως νέες αξίες , όπως μαρτυρούν τα ευρωπαϊκά πρότυπα ανάπτυξης και προστατεύονται από Διεθνείς Οργανισμούς και Συνθήκες . Ήδη απο το 2000 με τη Συνθήκη της Φλωρεντίας για το τοπίο , έχει ξεκινήσει ένας σοβαρός διάλογος για τον πολιτισμό ,ως κυρίαρχο πρότυπο μιας αληθινά αειφόρου ανάπτυξης ,ως πηγή χειροπιαστού πλούτου και αειφορίας .
Βέβαια , ο φυσικός και μνημειακός πλούτος της χώρας μας από μόνος του δεν αρκούν για ν΄ άναβαθμίσουν την ποιότητα ζωής των πολιτών και την ευημερία της κοινωνίας Χρειάζεται η σύγχρονη παρέμβαση της κοινωνίας και των Θεσμών της .
Στο πλαίσιο των ετήσιων πολιτιστικών εκδηλώσεων «Πλατάνια» που πραγματοποιούμε στο Κράσι Πεδιάδος ,(ν .Ηρακλείου -Δήμος Χερσονήσου ) με στόχο την ευαισθητοποίηση της κοινής γνώμης γύρω από θέματα που σχετίζονται με το "άνοιγμα " της κοινωνίας σε νέες προκλήσεις και προοπτικές ενδογενούς , βιώσιμης ανάπτυξης ,σε μια πολύπαθη περιοχή όπως η ανατολική Κρήτη ,
Σας προσκαλούμε στην εκδήλωση που πραγματοποιούμε σε συνεργασία με το Ίδρυμα Αλεξίου σήμερ Σάββατο 6 Αυγούστου και ώρα 8 μ.μ
Θέμα : "Κράσι τοπίο έμπνευσης και αειφορίας"
Ομιλητές : Ζάγκας Θεοχάρης ,Πρόεδρος Δασολογίας & Φυσικού Περιβ
Αντιπρόεδρος Ελληνικής Δασολογικής Εταιρείας.
"Μνημειακά Δέντρα προκλήσεις & προοπτικές διαρκούς αειφορίας
Ιγγλέζη Κατερίνα ,Βουλευτής ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ .
Πρόεδρος Ειδικής & Μόνιμης Επιτροπής Προστασίας Περιβάλλοντος της Βουλής
«Μνημεία της Φύσης ∙ περιβαλλοντικά έργα Τέχνης»
Σπυριδάκης Μιχάλης ,ψηφιακός χαρτογράφος
"Γεωμυθολογικές προσεγγίσεις στο μύθο της αρπαγής της Ευρώπης "
Σταρίδα Λιάνα , αρχαιολόγος
«Βυζαντινά και μεταβυζαντινά μνημεία: προβολή και ανάδειξη της περιοχής»