Την καθιερωμένη για χρόνια Γιορτή Σουλτανίνας οργανώνει ο Πολιτιστικός Σύλλογος Κορφών σήμερα Κυριακή 12 Αυγούστου στις 9 το βράδυ, στον προαύλιο χώρο του Δημοτικού Σχολείου Κορφών Μαλεβιζίου.
Τους παρευρισκόμενους θα διασκεδάσει ο καταξιωμένος βιολάτορας Αντώνης Μαρτσάκης.
Στο πλαίσιο της Γιορτής Σουλτανίνας 2018 και με την συμπλήρωση 20 χρόνων από τον θάνατο του μεγάλου δασκάλου της κρητικής μουσικής, Αθανάσιου Σκορδαλού ο Πολιτιστικός Σύλλογος Κορφών, τιμώντας τη μνήμη και την προσφορά του στην κρητική παράδοση, αφιερώνει τη βραδιά στη ζωή και το έργο του.
Η εκδήλωση πραγματοποιείται υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Κρήτης, του Δήμου Μαλεβιζίου και της τοπικής κοινότητας Κορφών.
Σκοπός της εκδήλωσής είναι η αγορά ιατρικού εξοπλισμού, προκειμένου να προσφερθεί και να διατεθεί στο Περιφερειακό Ιατρείο Κορφών.
Επίσης, θα συγκεντρωθούν τρόφιμα για Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Μαλεβιζίου.