Ο Γιάννης Αναστασάκης είναι σκηνοθέτης και ηθοποιός με ιδιαίτερα σημαντικές δουλειές στο ενεργητικό του, ενώ το 2015-2019 είχε διατελέσει και καλλιτεχνικός διευθυντής του ΚΘΒΕ. Στην παράσταση "Στέφανος Σαχλίκης" ο κ. Αναστασάκης ανέλαβε τη σύνθεση κειμένου, τη σκηνοθεσία και μουσική επιμέλεια.
Η σύνθεση του έργου βασίζεται στα κείμενα «Αφήγησι παράξενο του ταπεινού Σαχλίκη» και στις «Συμβουλές στον Φραντζισκή» που παρείχαν αρκετό υλικό για μια παράσταση διάρκειας περίπου 40 λεπτών. Ιδιαίτερη είναι η μουσική η οποία συνοδεύει την παράσταση και την επιμέλεια της οποίας είχε αναλάβει ο κ. Αναστασάκης.
Σύμφωνα με τα όσα είπε ο ίδιος η πρωτοβουλία του Δήμου Ηρακλείου για την δημιουργία και την προβολή παραστάσεων μέσα από το Ψηφιακό Κανάλι είναι σημαντική αλλά είναι επίσης σημαντικό να γίνονται δουλειές που ψάχνουν μέσα στην ιστορία της πόλης.
Ακούστε τη συνέντευξη του Γ. Αναστασάκη εδώ: