Χορευτές από Ρωσία, Κύπρο, Γερμανία, Εσθονία, Λιθουανία και Ελλάδα θα συμμετέχουν στο 2ο Διεθνές Φεστιβάλ Παραδοσιακού Χορού που διοργανώνουν ο Δήμος Χερσονήσου και η Δημοτική Κοινωφελής Επιχείρηση με τη συνδρομή του Εκπολιτιστικού Εξωραϊστικού Συλλόγου Ελιάς «Άγιος Ρωμανός Μελωδός» και του Πολιτιστικού Συλλόγου Γουβών «Άγιος Κωνσταντίνος».
Στο φεστιβάλ που ξεκίνησε χθες, και σήμερα Κυριακή πραγματοποιείται στις Γούβες (ώρα: 8 το βράδυ – εκκλησάκι Αγίου Κωνσταντίνου) συμμετέχουν πάνω από 150 χορευτές.
Επίσης θα λάβουν μέρος και θα τιμηθούν παραδοσιακά χορευτικά συγκροτήματα από τις παραπάνω χώρες, καθώς και το εργαστήρι παραδοσιακών χορών και μουσικής ΙΣΤΑΜΝΟΣ και οι σχολές χορού Στέλιος Καφετζάκης. Η είσοδος είναι ελεύθερη.