Ο Δήμος Φαιστού με αφορμή την επέτειο της Μάχης της Κρήτης και προς τιμήν όλων των συμπατριωτών μας που έχασαν τη ζωή τους από τα Ναζιστικά στρατεύματα κατοχής στο Β΄ Παγκόσμιο πόλεμο 1940-1944, οργανώνει Εσπερίδα στην αίθουσα εκδηλώσεων του Πολιτιστικού Κέντρου Ιεράς Μητρόπολης Γορτύνης & Αρκαδίας στις Μοίρες την Πέμπτη 17 Μαΐου 2018 και ώρα 6:00 μ.μ.
θΕΜΑΤΑ:
ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΕΠΑΝΟΡΘΩΣΕΙΣ
ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ ΘΥΜΑΤΩΝ
ΕΠΑΝΑΠΑΤΡΙΣΜΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΘΗΣΑΥΡΩΝ
ΚΑΤΟΧΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ
ΠΡΟΒΟΛΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ & ΒΙΝΤΕΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ
Ομιλήτρια: κα. Σαββάκη Ελένη Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Κρήτης και Μέλος Εθνικού Συμβουλίου Διεκδίκησης Οφειλών Γερμανίας (ΕΣΔΟΓΕ).