Την Παρασκευή 26 και το Σάββατο 27 Αυγούστου η λίμνη του Άγιου Νικολάου θα φιλοξενήσει τους 10 καλύτερους σε επίπεδο κόσμου αθλητές που αγωνίζονται στα πλαίσια των υποχρεώσεων τους σαν μέλη της παγκόσμιας ομοσπονδίας του αθλήματος των καταδύσεων από φυσικές εξέδρες.
Στην λίμνη δε θα αναβιώσουν και αγώνες κολύμβησης και πόλο όλων των ηλικιών με σημαντική στιγμή την αναβίωση τους με την συμμετοχή και αθλητών που κολυμπούσαν το 1970 και 1980 ίσως και παλιότερα από ολόκληρη την Κρήτη και όχι μόνο.
2 μέρες γιορτής στην λιμνοθάλασσα του Αγίου Νικολάου, το σήμα κατατεθέν της πρωτεύουσας του νομού Λασιθίου.