Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Λουσακιών σε συνεργασία με τον Δήμο Κισάμου και την Ενωση Πολιτιστικών Φορέων Επαρχίας Κισάμου διοργανώνουν την εκδήλωση με θέμα: "Νέοι και Κρητική Παραδοσιακή Μουσική (Ένας νομός μια Μουσική Παράδοση)"
Αναμένεται να παρουσιαστούν πάνω από 70 νέοι καλλιτέχνες από το Μουσικό Σχολείο Χανίων, τα Ωδεία και τις Σχολές Παραδοσιακής Μουσικής του Ν.Χανίων .
Η εκδήλωση γίνεται στα πλαίσια προβολής του Μουσείου Μουσικών Κρήτης.