Με τη συναυλία της Φιλαρμονικής Δήμου Ηρακλείου «Αφιέρωμα στον Παγκόσμιο Κινηματογράφο» συνεχίζεται την Πέμπτη 30 Αυγούστου το Φεστιβάλ του Δήμου Ηρακλείου «Κρήτη, μια Ιστορία, πέντε συν ένας Πολιτισμοί».
Με μια γιγαντοοθόνη στο βάθος που θα προβάλει σκηνές από ταινίες, όσοι βρεθούν στο Κηποθέατρο «Νίκος Καζαντζάκης» θα θυμηθούν τη Μελίνα να τραγουδά «τα παιδιά του Πειραιά», θα απολαύσουν τον Nino Rota (Boccaccio 70, La Dolce Vita, Amarcord, 8 ½), μουσικά θέματα από τον Ζορμπά, τον James Bond, το Νονό, κ.α.
H εκδήλωση έχει προγραμματιστεί αύριο Πέμπτη στο Κηποθέατρο Νίκος Καζαντζάκης στις 20:30 το βράδυ με δωρεάν είσοδο.