Με την ρουμάνικη ταινία «4 Μήνες, 3 Εβδομάδες και 2 Μέρες» συνεχίζεται ο κύκλος προβολής ταινιών «Εδώ είναι Βαλκάνια!», την Κυριακή 20 Ιανουαρίου 2019 και ώρα 20.00, στο Πνευματικό Κέντρο Χανίων.
4 ΜΗΝΕΣ, 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ 2 ΜΕΡΕΣ , 2007 (113’) 4 MONTHS, 3 WEEKS AND 2 DAYS
Σκηνοθεσία: Κριστιάν Μουνγκίου
με τους: Αναμαρία Μαρίνκα, Λόρα Βασιλίου, Βλαντ Ιβάνοφ
Λίγα λόγια για το έργο: Στη Ρουμανία των τελευταίων χρόνων του Τσαουσέσκου, η Γκαμπίτα, μια νεαρή φοιτήτρια, έχει μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Μαζί με τη συγκάτοικό της Οτίλα, αποφασίζουν να απευθυνθούν στον κύριο Μπέμπε για παράνομη έκτρωση.