Η βιολίστρια Σερένα ΜακΚίνεϊ, που παραβρέθηκε στην τελετή με τον υποψήφιο για το βραβείο καλύτερης πρωτότυπης μουσικής Λούντβιγκ Κορανσόν, φόρεσε μια τουαλέτα σσε μοβ απόχρωση που θύμιζε πολύ το Alexander McQueen φόρεμα της δούκισσας του Κέμπριτζ, το οποίο είχε επιλέξει για ένα κρατικό δείπνο τον περασμένο Φεβρουάριο.
Παρά τη διαφορά στα χρώματα, και τα δύο φορέματα είχαν μια μικρή κάπα στο πάνω μέρος με κρυστάλλινα στοιχεία πάνω από τους ώμους και μια πλισέ μακριά φούστα. Η ΜακΚίνεϊ το συνδύασε με διαφορετικά σκουλαρίκια – στο ένα αυτό έβαλε ένα μαργαριτάρι και στο άλλο ένα κρεμαστό σκουλαρίκι με μαργαριτάρια – και μια ασημένια τσάντα Blumera.
Από την άλλη πλευρά, η Κέιτ Μίντλετον είχε επιλέξει πέρυσι να φορέσει μια ροζ εκδοχή του φορέματος, στο κρατικό δείπνο στο βασιλικό παλάτι του Όσλο.
Η δούκισσα του Κέμπριτζ έμοιαζε με Ελληνίδα θεά σε αυτό το αέρινο φόρεμα και ολοκλήρωσε το λουκ της με έναν σοφιστικέ κότσο, ένα clutch, διαμαντένια σκουλαρίκια και ένα διαμαντένιο βραχιόλι. Εκείνη την περίοδο, η δούκισσα ήταν έγκυος στο τρίτο της παιδί, τον πρίγκιπα Λούις, και το φόρεμα McQueen έδειχνε εντυπωσιακό επάνω της.