Μετά την πρωινή "πολιορκία" των γραφείων της Περιφέρειας Κρήτης, οι κάτοικοι του Κρότου, Λέντα και της Βαγιωνιάς έδωσαν το "παρών" στη συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου, για το θέμα του πυρηνελαιουργείου που θα λειτουργήσει στην περιοχή τους.
Η συνεδρίαση ξεκίνησε με το θέμα του υπό κατάρρευση παραλιακού δρόμου στη Σητεία.
Η αντιπεριφερειάρχης Λασιθίου, κ. Πελαγία Πετράκη, ζήτησε να ψηφίσει το Σώμα την παραπομπή του θέματος με άμεση διαπραγμάτευση ώστε να υπάρξει νομοθετική ρύθμιση ακριβώς επειδή είναι στον αιγιαλό και να επιτραπούν οι εργασίες.