Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη το μεσημέρι, στο κτίριο όπου στεγάζεται το ίδρυμα, η εκδήλωση για την κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του Παραρτήματος Προστασίας Παιδιού Λασιθίου (πρώην Παιδόπολη).
Την πίτα ευλόγησε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πέτρας και Χερρονήσου κ. Γεράσιμος και το «παρών» στην εκδήλωση έδωσαν ο πρόεδρος του Κέντρου Κοινωνικής Πρόνοιας Περιφέρειας Κρήτης κ. Σταύρος Καναβάκης, ο αντιπρόεδρος κ. Κωστής Πιταροκοίλης, μέλη του Δ.Σ., ο διευθυντής του Παραρτήματος κ. Γιάννης Αρώνης, το προσωπικό του Παραρτήματος, φίλοι, εθελοντές και φυσικά τα παιδιά που φιλοξενούνται στις δομές του Παραρτήματος.