Μία όμορφη χριστουγεννιάτικη εκδήλωση διοργάνωσε το Κέντρο Ημερήσιας Φροντίδας Ηλικιωμένων Παλιανής, στο Βενεράτο, της Κοινωφελούς Επιχείρησης Πολιτισμού, Περιβάλλοντος και Κοινωνικής Πρόνοιας του Δήμου Ηρακλείου, την περασμένη Τρίτη 13 Δεκεμβρίου, με θέμα: «Χριστούγεννα με την γιαγιά και τον παππού».
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με το Δημοτικό σχολείο Βενεράτου στο χώρο του ΚΗΦΗ.
Στο πλαίσιο της εκδήλωσης οι ηλικιωμένοι είχαν την ευκαιρία να μιλήσουν στα παιδιά για τα δικά τους παιδικά Χριστούγεννα και να περιγράψουν έθιμα της εποχής τους.
Στη συνέχεια στόλισαν όλοι μαζί το χριστουγεννιάτικο δέντρο, έπλασαν μελομακάρονα και τραγούδησαν τα Χριστουγεννιάτικα κάλαντα.