Σκοπός της συνάντησης αυτής ήταν η ανάγκη αποσαφήνισης του θολού τοπίου που επικρατεί γύρω από τα επαγγελματικά δικαιώματα των Πτυχιούχων Μηχανικών Τ.Ε. , στο οποίο συμφώνησε και ο Διευθυντής της υπηρεσίας.
Εκφράστηκε η έντονη ανησυχία και δυσαρέσκεια για τον επαγγελματικό αποκλεισμό των συναδέλφων Μηχανικών και η ανάγκη τελικής ρύθμισης από την Πολιτεία των επαγγελματικών τους δικαιωμάτων.
Τονίστηκε ότι, η υπηρεσία οφείλει να απευθύνεται στο Υπουργείο Παιδείας το οποίο είναι το μόνο αρμόδιο κατά το νόμο υπουργείο που παρέχει οδηγίες , και όχι η αυθαίρετη υιοθέτηση απόψεων διαφόρων εγγράφων από συνδικαλιστικούς φορείς.
Τέλος , ο Διευθυντής της Υπηρεσίας δεσμεύτηκε ότι θα αναλάβει ο ίδιος την πρωτοβουλία με μορφή σχετικού ερωτήματος προς το υπουργείο Παιδείας.
Παρόντες στη συνάντηση ήταν, ο Αναπληρωτής Προϊστάμενος της ΥΔΟΜ και των Τεχνικών Υπηρεσιών Ρεθύμνου κ. Μ. Κλάδος καθώς και η υπάλληλος της υπηρεσίας κ. Ε. Βρέντζου. Εκπρόσωποι της Ε.Ε.Τ.Ε.Μ. ήταν ο Β Αντιπρόεδρος της Κ.Δ.Ε. κ. Μανόλης Σιγανός, η πρόεδρος ΣΥ.ΜΗ.Δ.Υ. Ανατολικής Κρήτης κ.Χατζηδάκη Κατερίνα, από τη Δ.Ε. του Ν.Τ. Ηρακλείου ο πρόεδρος κ. Πολιτάκης Ματθαίος, ο Αντιπρόεδρος Α΄ κ. Σταθωράκης Μιχαήλ, ο Αντιπρόεδρος Β ΄κ. Δρετάκης Μιχαήλ, η Γραμματέας κ. Αννα Δαφέρμου και ο Γραμματέας Οικονομικού κ. Καλλέργης Εμμανουήλ. Από τη Δ.Ε του Ν.Τ Χανίων ο Γραμματέας Οικονομικού κ. Γ. Λιονάκης και το μέλος κ. Γ.Σπερελάκης, από τη Δ.Ε. Ρεθύμνου ο πρόεδρος κ. Γ. Αγγελογιαννάκης, ο κ. Κ. Πολιουδάκης και ο Γραμματέας Οικονομικού κ. Τ. Μανιατάκης και από τη Δ.Ε. του Ν.Τ. Λασιθίου ο αντιπρόεδρος κ. Νίκος Κοφινάκης και το μέλος κ. Δ. Ασπραδάκης.