Ημερίδα με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Νόσου Alzheimer και της Παγκόσμιας Ημέρας Ηλικιωμένων με θέμα: «ΠΡΟΛΗΨΗ και ΦΡΟΝΤΙΔΑ στην ΑΝΟΙΑ» πραγματοποιήθηκε από το Εργαστήριο Διεπιστημονικής Προσέγγισης για τη Βελτίωση της Ποιότητας Ζωής του ΤΕΙ Κρήτης σε συνεργασία με το Κέντρο Κοινότητας Δήμου Μυλοποτάμου, την Τρίτη 3 Οκτωβρίου 2017 και ώρα 10.30 π.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων των Κοινωνικών Δομών του Δήμου με ομιλήτριες την κα.Παττακού-Παρασύρη Βασιλική, Επίκουρη Καθηγήτρια Κοινωνικής Εργασίας και την κα.Καλαϊτζάκη Αργυρούλα Επίκουρη Καθηγήτρια Κλινικής Ψυχολογίας του ΤΕΙ Κρήτης.
Στην Ημερίδα παρευρέθηκε και ο Αντιδήμαρχος για Θέματα Κοινωνικής Πολιτικής του Δήμου Μιχάλης Σαρρής.
Μετά το πέρας της ομιλίας πραγματοποιήθηκαν workshop και δωρεάν τεστ μνήμης.
Να σημειωθεί ότι η συνεργασία του Δήμου Μυλοποτάμου με το ΤΕΙ ΚΡΗΤΗΣ πρόκειται να συνεχιστεί και μέσα από άλλες δράσεις.