Συνεδριάζει στο Δημοτικό Κατάστημα Ηρακλείου (αίθ. Ελευθ. Βενιζέλου) την Δευτέρα 13 Νοεμβρίου 2017 και ώρα 17:55 το Δημοτικό Συμβούλιο Ηρακλείου με 29 θέματα στην ημερήσια του διάταξη. Αναλυτικότερα:
- Έκθεση αποτελεσμάτων εκτέλεσης του προϋπολογισμού του Δήμου για το Γ΄ τρίμηνο του 2017 (απόφαση 978/2017 Οικονομικής Επιτροπής).
- Τροποποίηση προϋπολογισμού έτους 2017 για το έργο «Εργασίες –Κατασκευές –Προσαρμογές Κοινοχρήστων Χώρων στο παραλιακό μέτωπο του Δήμου Ηρακλείου, από παλιά Λαχαναγορά έως Προμαχώνα Αγ. Ανδρέα (απόφαση 1049/2017 Οικονομικής Επιτροπής).
- Αναμόρφωση προϋπολογισμού (απόφαση 1050/2017 Οικονομικής Επιτροπής).
- Αναμόρφωση προϋπολογισμού και Τροποποίηση Τεχνικού Προγράμματος για την εγγραφή της «Μελέτης βελτίωσης προσβασιμότητας για ΑμΕΑ» (απόφαση 1071/2017 Οικονομικής Επιτροπής).
- Διακανονισμός οφειλών Δημοτών.
- Έγκριση εκτέλεσης του έργου με τίτλο «Συντηρήσεις Ενετικών Τειχών» και έγκριση της χρηματοδότησης του.
- Έγκριση της εκτέλεσης του έργου κατασκευής τηλεπικοινωνιακών υποδομών Ομίλου ΟΤΕ στο πλαίσιο του έργου «Διαμόρφωση οδών άξονα Δικαιοσύνης, Ίδης, Λ. Καλοκαιρινού» και έγκριση των όρων της .
- Έγκριση εκτέλεσης του έργου αυτεπιστασίας με τίτλο «Τσιμεντοστρώσεις δρόμων Δήμου Ηρακλείου (με αυτεπιστασία)».
- Έγκριση 1ου Ανακεφαλαιωτικού Πίνακα του έργου: «Τσιμεντοστρώσεις αγροτικών δρόμων του Δήμου Ηρακλείου».
- Έγκριση 2ης παράτασης του έργου «Συντήρηση και επισκευή δημοτικού κτιρίου στην 880 για την μετατροπή του σε συνεργείο ηλεκτροφωτισμού (Νέα Αλικαρνασσός).
- Έγκριση σύναψης Διαβαθμιδικής σύμβασης μεταξύ Περιφέρειας Κρήτης και Δήμου Ηρακλείου για τον καθορισμό άσκησης αρμοδιότητας συντήρησης τμημάτων Παλαιού Εθνικού Οδικού Δικτύου ευρισκόμενα εντός εγκεκριμένου σχεδίου Πόλης του Δήμου Ηρακλείου.
- Έγκριση τόκων υπερημερίας του έργου «Ανάπλαση Κεντρικής Πλατείας Αναλήψεως και Δικτύου Πεζοδρόμων».
- Κατάθεση στην Εφορεία Αρχαιοτήτων Ηρακλείου της μελέτης «Στερέωση και αποκατάσταση του ευθύγραμμου τμήματος «ΜΠΕΜΠΟ – ΑΓ. ΦΡΑΓΚΙΣΚΟΥ ΚΑΙ ΟΡΕΚΙΟΝΕ ΠΡΟΜΑΧΩΝΑ ΣΑΜΠΙΟΝΑΡΑ (ΟΔΟΣ Δ. ΜΠΟΦΩΡ)» Τμήμα Α :Ευθύγραμμο τμήμα – Ορεκιόνε του Προμαχώνα Σαμπιονάρα.
- Έγκριση Διοργάνωσης Διακρατικού Συνεδρίου στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος «Ευρώπη για τους Πολίτες» «city to city for Building our Europe- C2C4EU» με τίτλο Συνεδρίου «Διαπολιτισμικός Διάλογος για το μέλλον της Ευρώπης».
- Ανάκληση της υπ. αριθμ. 648/2017 απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου.
- Ίδρυση Ενορίας στη Σύλλαμο.
- Έγκριση και ψήφιση Διάθεσης Πίστωσης για τις δαπάνες των εορταστικών εκδηλώσεων που θα πραγματοποιηθούν τα Χριστούγεννα στο Κεντρικό Δημαρχείο.
- Γνωμοδότηση του Δημοτικού Συμβουλίου για μεταβολές σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης αρμοδιότητας του Δήμου Ηρακλείου, για το σχολικό έτος 2018-2019.
- Αποδοχή δωρεάς του Φιλανθρωπικού Ιδρύματος «Σταύρος Νιάρχος».
- Έκδοση εντύπου.
- Αποδοχή της με αριθμ. πρωτ. 5263/01-11-2017 Απόφασης της Ειδικής Υπηρεσίας Διαχείρισης Ε.Π. Κρήτη 2014-2020, που αφορά την τροποποίηση της Ένταξης της Πράξης με τίτλο «ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΔΗΜΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ» και MIS 5001934 στο Ε.Π. «ΚΡΗΤΗ 2014-2020».
- Έγκριση μετάβασης της Αντιδημάρχου Ηρακλείου κ. Καναβάκη Μαρίας στην Αθήνα.
- Έγκριση μετάβασης Εντεταλμένου Συμβούλου κ. Carancini Gian Andrea Paolo στην Λιουμπλιάνα.
- Έγκριση μετάβασης Αντιδημάρχου και Δημοτικών Συμβούλων του Δήμου Ηρακλείου, στο Ετήσιο Τακτικό Συνέδριο της Κ.Ε.Δ.Ε. που θα πραγματοποιηθεί στα Ιωάννινα και έγκριση διάθεσης πίστωσης.
- Έγκριση πρωτοκόλλου Παραλαβής Α΄ φάσης που αφορά την υπηρεσία «Εργασίες προσδιορισμού επικοινωνιακής πολιτικής προβολής της στρατηγικής «Ηράκλειο –έξυπνη πόλη».
- Έγκριση Βεβαίωσης Καλής Εκτέλεσης της υπηρεσίας με τίτλο «Έκδοση Πιστοποιητικών Ενεργειακής Απόδοσης (Π.Ε.Α.) δημοτικών και σχολικών κτιρίων».
- Έγκριση προϋπολογισμού Εσόδων –Δαπανών –Στοχοθεσία του του Δημοτικού Οργανισμού Προσχολικής Αγωγής – Φροντίδας και Μαζικής Άθλησης Ηρακλείου για το έτος 2018 (απόφαση 206/2017 του Δ.Σ. ΔΟΠΑΦΜΑΗ ).
- Εκμίσθωση Αγροτικών Ακινήτων του Δήμου Ηρακλείου που βρίσκονται στην περιφέρεια Ίνι –Μαχαιρά.
- Εκμίσθωση Αγροτικών Ακινήτων του Δήμου Ηρακλείου που βρίσκονται στις περιφέρειες Καστέλλι –Διαβαιδέ.