Συλλυπητήριο μήνυμα απέστειλε ο Ηρακλειώτης βουλευτής Σωκράτης Βαρδάκης, με αφορμή το θάνατο του Νίκου Νεοκοσμίδη.
Όπως αναφέρει:
"Εκφράζω τα θερμά μου συλλυπητήρια στην οικογένεια του Νίκου Νεοκοσμίδη. Μεγάλη θλίψη και οδύνη μας προκαλεί ο θάνατος του Νίκου, από τον οποίο διδαχτήκαμε ήθος, συνέπεια, εντιμότητα αλλά πάνω απ’ όλα ανθρωπιά. Ο Νίκος έφυγε με παράπονο γιατί μέχρι και πριν από λίγες μέρες έκανε όνειρα. Νίκο σου χρωστάμε πολλά".