Μεγάλη η σημερινή μέρα για τα Βορίζια και για τη Μεσαρά ολόκληρη.
Από τη μια τιμάται η Μάχη στο Τραχήλι, μια κορυφαία πράξη της Κρητικής αντίστασης ενάντια στους Γερμανούς και από την άλλη τιμάται μετά από 200 χρόνια η μνήμη των Κων/νου Λεράτου και Φραγκιά Φραγκιαδάκη, αλλά και του ήρωα του Τραχηλιού (Τσελεκοδιονύση)
Στις εκδηλώσεις, το "παρών" έδωσε μεταξύ των άλλων ο περιφερειακός σύμβουλος και πολιτευτής της ΝΔ, Γιώργος Ματαλλιωτάκης.