Στη Θεσσαλονίκη για την προγραμματισμένη, πανελλαδική ένστολη διαμαρτυρία της 8ης Σεπτεμβρίου στη ΔΕΘ, θα μεταβούν αστυνομικοί από την Κρήτη.
Η απόφαση που έλαβαν οι τέσσερις πρόεδροι των ενώσεων αστυνομικών υπαλλήλων της Κρήτης, σε συνάντηση χθες στο Ρέθυμνο, ήταν η συμμετοχή στη διαμαρτυρία, με στόχο το μήνυμα προς την κυβέρνηση να είναι ηχηρό. "Τα τελευταία μέτρα που πλήττουν κυρίως τους νέους αστυνομικούς παγώνοντας τους μισθούς τους, η υποστελέχωση των υπηρεσιών και η μη αναγνώριση του έργου μας έχουν φέρει αγανάκτηση στους αστυνομικούς" λέει ο πρόεδρος των αστυνομικών υπαλλήλων Λασιθίου, Γιώργος Καρτσάκης.
Ο ίδιος, αναφερόμενος στην υποστελέχωση εξηγεί ότι, την ώρα που οι αστυνομικές υπηρεσίες στην Κρήτη, με μετρημένο δυναμικό, ασθμαίνουν για να καλύψουν όλες τις ανάγκες - ιδίως τους καλοκαιρινούς μήνες - οι αστυνομικές διευθύνσεις από τη Λάρισα και πάνω έχουν υπερκαλυμμένες τις προβλεπόμενες θέσεις.