Το πάλεψε η Ελλάδα, αλλά «λύγισε» από τη Γερμανία

Το ιδανικό ξεκίνημα στο ματς δεν έφτανε, η Ελλάδα ηττήθηκε 76-63 από τη Γερμανία και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων.

Η «επίσημη αγαπημένη» κατέθεσε ψυχή και σώμα στο παρκέ της «Bercy Arena» του Παρισιού, κοίταξε στα μάτια την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία, ωστόσο, δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση, γνωρίζοντας την ήττα και τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων με σκορ 76-63.

Στο πρώτο ημίχρονο, και ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο - κυρίως στην άμυνα - φτάνοντας ακόμα και στο +12! Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο, φάνηκε να ξεμένει από δυνάμεις, ιδέες και καθαρό μυαλό, χάνοντας τελικώς μια μεγάλη ευκαιρία να μπει στη ζώνη των μεταλλίων.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 36-36, 59-52, 76-63.