Στον Αγιασμό των υδάτων στην Άρβη και στο Καστρί του Δήμου Βιάννου, για την εορτή των Θεοφανείων παρευρέθηκε ο βουλευτής Ηρακλείου ΣΥΡΙΖΑ, Σωκράτης Βαρδάκης.
Μετά τον Αγιασμό, προέβη στην ακόλουθη δήλωση:
«Εύχομαι χρόνια πολλά σε όλους, δύναμη και αισιοδοξία, η φώτιση του Αγίου Πνεύματος να μας βοηθήσει όλους, να ξεπεράσουμε τις δυσκολίες και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο λαός και η χώρα μας».