Ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Ηρακλείου «ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ» συνεχίζει την παράδοση που έχει δημιουργήσει στις καλοκαιρινές εκδρομές και ψυχαγωγικές αποδράσεις και προγραμματίζει για φέτος 6ήμερη εκδρομή στα Ελληνόφωνα χωριά Κάτω Ιταλίας και Σικελίας.
Στην ανακοίνωσή του Συλλόγου αναφέρεται:
"Παρακαλούμε τους Συναδέλφους που ενδιαφέρονται να δηλώσουν έγκαιρα την συμμετοχή τους για τον καλύτερο προγραμματισμό της εκδρομής.
6ήμερη εκδρομή του Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΄΄ Νίκος Καζαντζάκης ΄΄
Ελληνόφωνα χωριά Κάτω Ιταλίας και Σικελίας
Μπάρι – Ματέλα –Αλμπερομπέλο – Λέτσε – Στερνατία – Καλημέρα – Οτράντο – Ταράντας- Μεταπόντιο – Μεσσίνα- Ταορμίνα- Συρακούσες- Ορτύγια- Ακραγάντας- Παλέρμο
Αναχώρηση την Πέμπτη 21 Ιουλίου και επιστροφή την Τρίτη 26 Ιουλίου".