- Άμεσες προσλήψεις του αναγκαίου προσωπικού για την εύρυθμη λειτουργία όλων τον κλινικών του Βενιζέλειου νοσοκομείου. Να μην μετατραπεί σε κέντρο υγείας!
- Το ΠΑΓΝΗ να ενισχυθεί ώστε να μπορεί να ανταποκριθεί αποτελεσματικά στον σκοπό για τον οποίο δημιουργήθηκε, αυτόν της τριτοβάθμιας φροντίδας υγείας.
- Ένα ισχυρό δημόσιο δωρεάν σύστημα υγείας για όλους.
Παράλληλα καλεί όλους τους πολίτες του Ηρακλείου να συμμετάσχουν στην πορεία που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 18 Οκτωβρίου και θα ξεκινήσει στις 10 το πρωί από το Βενιζέλειο Νοσκοκομείο με κατάληξη την Πλατεία Ελευθερίας.