Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα του τριήμερου Επιστημονικού Συνεδρίου για τα Δεδομένα που ξεκίνησε το απόγευμα της Παρασκευής, στο Πολιτιστικό Συνεδριακό Κέντρο Ηρακλείου.
Από την έναρξη των εργασιών ο Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου Αποφοίτων Μεταπτυχιακών Σπουδών Πανεπιστημίου Κρήτης Μάνθος Λυδάκης εξέφρασε τις ευχαριστίες σε όλους τους συμμετέχοντες-εκπαιδευόμενους, καθώς όπως δήλωσε χαρακτηριστικά μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα κάλυψαν το σύνολο των προβλεπόμενων για το Συνέδριο θέσεων. Παράλληλα τόνισε ότι το συγκεκριμένο Συνέδριο είναι η αρχή μιας σειρά επιστημονικών και κοινωνικών πρωτοβουλιών που έχει ήδη σχεδιάσει ο Σύλλογος.
Στην εναρκτήρια συνεδρίαση παραβρέθηκε ο Περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης, ο οποίος στην τοποθέτησή του επεσήμανε, ότι η Περιφέρεια Κρήτης θα συνεχίσει να βρίσκεται δίπλα στο σύνολο της ακαδημαϊκής και ερευνητικής κοινότητας της Κρήτης στηρίζοντας ανάλογες πρωτοβουλίες. Ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Κρήτης καθηγητής Οδυσσέας Ζώρας αφού εξέφρασε τη στήριξη του Πανεπιστημίου προς το Σύλλογο των Αποφοίτων δήλωσε χαρακτηριστικά «το σημερινό συνέδριο είναι από τις στιγμές που ο μαθητής αναλαμβάνει το ρόλο του δασκάλου και ο δάσκαλος το ρόλο του μαθητή».
Το συντονισμό της συζήτησης και της πρώτης θεματικής ενότητας ανέλαβε η Δημοσιογράφος Μαρία Σαράφογλου.
Χαιρετισμούς επίσης απηυθύναν ο Αντιδήμαρχος Ηρακλείου κ. Ρασούλης Γιάννης, ο Πρόεδρος του Οικονομικού Επιμελητηρίου κ. Σταύρος Καρτέρης, η Αντιπρόεδρος της Ένωσης Συντακτών κ. Μηναδάκη Κατερίνα, ο Αντιδήμαρχος Χερσονήσου κ. Μουρτζάκης και ο Πρόεδρος του Ελληνικού Οργανισμού Πολιτικών Επιστημόνων κ. Συμεών Σιδηρόπουλος, εκπροσωπώντας φορείς που συμμετείχαν ως συν-διοργανωτές του Συνεδρίου.